שו"ת

11. בסד במעבר דירה בארץ הקודש מספיק להשאיר מזוזה אחת בפתח הראשי?

כשאדם עובר דירה ומוכרה ליהודי אחר, דעת כבוד הרב שלא יקח איתו את המזוזות וישאיר את כולם בבית הישן. אם המזוזות יקרות או בעלות ערך עבורו לפני שקובעם צריך לעשות תנאי שיוכל להסירם ולקבוע אחרות במקומם כשיעבור דירה. אם לא עשה תנאי ,כשבועיים לפני המעבר יסיר המזוזות לצורך בדיקת סופר סתם וישים אחרות במקומם וכך לא יצטרך להחזירם, אולם זה רק בדיעבד כשלא עשה תנאי מלכתחילה.

12. בסד במעבר דירה בארץ הקודש מספיק להשאיר מזוזה אחת בפתח הראשי? מדובר בדירה ששוכר לא מוכר. האם השוכר חייב להשאיר המזוזות או שזו אחריות בעל הבית?

את המזוזות לא נוטלים מהבית, זו סכנה, גם בשכירות וגם בדירת קבע.

13. שלום כבוד הרב שמתי בטעות בשר חם בצלחת פלסתי חלבי והשתמשתי אותה יומיים לפני האם אני לאכול את הבשר הזה ומה אני צריך לעשות עם הצלחת חלבי?

אם הצלחת נקיה משיורי מאכל חלבי הדבר מותר . הצלחת עצמה יערה עליה מים רותחים ישירות מהקומקום כדי לצאת מכל חשש ויוכל להשתמש בה בהמשך.

14. אם אכלתי שני מאכלים בכמות של יותר מכזית לדוגמא קוסקוס ועוף מה דין קדימה בברכה אחרונה?מעין שלוש או בורא נפשות?

באופן זה שאכל עוף יקדים מעין שלוש ~ אך אם אכל ירקות בכמות של כזית יצטרך להקדים בורא נפשות קודם. מכיוון שמזכיר במעין שלוש ענין תנובת השדה ולכן חוששים שמא יפטור את הירקות ולכן יקדים נפשות.

15. שלום רב שאלה לכבוד הרב האם צריך להטביל תבנית אלומניום?

במידה ומוטבע חותמת כשרות בגוף התבנית. הווי אומר שזה תוצרת הארץ ואין צורך בטבילה. אך באריזה ללא כשרות מוטבעת טוב להטביל ללא ברכה.

16. שלום הרב. שאלה נוספת, האם קיים בעולם הדתי יהודי אמונה של כישופים? כלומר, האם לדעת הרב יש השפעה של עשיית כישוף על אדם אחר? תודה על האתר והדרך המבורכת לקבל תשובות! תודה

כן ، בגמרא מסכת סנהדרין סז، עמ ב למה נקרא שמם כשפים שמכחישים פמליה של מעלה אולם יהודי מאמין צריך לדעת שאין עוד מלבדו כפי המובא שם בגמרא אפילו לכשפים.

17. אם אדם אכל :1. פירות משבעת המינים ובנוסף אכל פירות שלא משבעת המינים? מה הדין לגבי ברכה אחרונה על המחיה +בורא נפשות?

מברך רק מעין שלוש ולא בורא נפשות.

18. שאני מניח תפילין בבוקר בזמן אז אני מפסיד את ה10 ראשונים.האם אני יכול להניח תפילין 10 דקות ליפני הזמן ולא לברך עליהם בישביל להרויח את העשרה ראשונים וגם להרויח לצאת עם תפילין מהבית.יש לציין ששתיהם חשובים לי מאוד.במידה וזה יהיה אפשרי אז האם אני מרויח את המעלה של יציאה עם תפילין מהבית אפילו ליפני הזמן

אין להניח תפילין קודם שהגיע זמן הנחתן ,מאחר ומעלת יציאה מהבית עם תפילין גדולה מעשרה ראשונים, לכן יניח בביתו בזמן ויצא כשהוא מעוטר בתפילין מביתו.

19. שלום.האם לצורך יולדת מותר להתקשר בשבת למישהו שיבוא לשמור על הילדים שבבית והבעל יסע עם האשה לבית החולים. תודה ושבוע טוב

לכתחילה יש לתאם מראש ענין שמירת הילדים, במקרה ונוצרה מציאות שהענין לא הסתדר תפנה לאחת השכנות, במקרה ואין שום אפשרות נוספת והאשה לחוצה מהלידה , יש מקום להתיר זאת .

20. שלום, האם מותר בשבת לפתוח בקבוק יין עם פותחן תודה

מותר בשבת לפתוח בקבוק יין ואין חשש למכה בפטיש ~ גמר מלאכה כיוון שאינו יוצר כלי.