יום רביעי, יולי 24, 2024
Homeדבר הרבשבת קודש / סיום המלאכות

שבת קודש / סיום המלאכות

דבר תורה מיוחד אשר ביקש כבוד האדמו״ר רבנו יאשיהו יוסף פינטו שליט״א  לקדש לערב שבת קודש ראש חודש אדר ב' 

כתוב בתורה, (בראשית ב'-ב'): "ויכל אלוקים ביום השביעי ‏מלאכתו אשר עשה וישבת ביום השביעי מכל מלאכתו אשר עשה".
וברש"י שם מביא את דברי רבי שמעון וכו' ובסוף דבריו אומר: ״באת שבת באת מנוחה כלתה ונגמרה המלאכה״. 
והנה, מדברי רש"י מובן יסוד גדול, שהמהות של המנוחה בעולם התחילה משבת קודש, לפני שבת לא היתה מציאות של מנוחה בעולם, לא היה דבר שנקרא מנוחה בעולם, איפה נהייתה מנוחה בעולם, ואיפה נתייסד כוח המנוחה בעולם? מהשבת הראשונה שהקב"ה שבת מכל מלאכתו, אז נתמלא בעולם כח חדש, שזה כח של המנוחה והתחדש בעולם עניין המנוחה בשבת. שבת נתנה את המנוחה ואת הבריאה החדשה שנקראת מנוחה בעולם. 

אם כך, אדם צריך לדעת יסוד גדול, כל בן אדם יש לו כל מיני עניינים שהוא מתחיל לעשות בימי השבוע ומה אחת הבעיות והצרות הגדולות שגורמות לאדם לא להיות במנוחה בשבת?משום שהוא מתחיל עניינים באמצע השבוע ולא מסיים אותם ומתי שאדם עושה דבר ולא מסיים אותו, אין לו מנוחת הנפש, לכן כל בן אדם צריך לקבל על עצמו ולהשתדל השתדלות גדולה, כל מה שהוא מקבל בימות החול, להשתדל לסיים את זה לפני שבת, אדם התחיל עסק, תשתדל לסיים את זה לפני שבת, התחלת לבנות משהו, תשתדל לסיים את זה לפני שבת ואם אתה יודע שאין מציאות לסיים את זה לפני שבת, אז מתי שאתה מתחיל את זה ביום מימות השבוע תחשב בעצמך, כמה זמן יקח לי להגיע עד שבת לסיים איזשהו חלק בבניה, כך וכך? אז תעבוד על עצמך שכך וכך תגיע עד יום שישי ובראש שלך תיכנס למנוחה שסיימת את הדבר הזה שהתחלת, לא להתחיל דבר ולצפות ציפיות להשיג יותר ולהכנס לשבת שלא סיימת  ‏את הדבר. אם אתה מתחיל דבר ואתה לא מסיים אותו בנפש, אתה נכנס לשבת, אתה מאבד את הכח של המנוחה כי שבת זה זמן של מנוחה.

אז כל הקבלות וכל העניינים יגיעו עד שבת, ששם תדע שזה הגבול של הדבר ולא מעבר לזה, גם דברים שלוקחים שנים וחודשים אבל אתה תשים בדעת שלך עד פה, פה זה מסיים, מפה ולהבא בזמן הזה אני לא צריך עוד להמשיך, מתי שאדם כך עושה, קל לו כח המנוחה בשבת, ובשבת אצלו המנוחה היא יותר רוחנית ויותר נכונה בלי הטרדות של דברים חיצוניים

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments