יום ראשון, יוני 23, 2024
Homeמאמריםרעידות אדמה

רעידות אדמה

כל הכוחות הגדולים הנמצאים ביקום כולם באים מאתו ית', רק שהדברים באים בצורה נסתרת ע"י חוקים וכללים של טבע שהקב"ה חקק בעולמו. כל נסיונותיו של המדע להבין ולחקור מצטמצמות רק לתחום הצר של הנסיון להבין ולהתחקות אחר החוקים אך ללא כל יכולת להתערב בהם ולשנותם.
כיום מתמקדים מחקרים רבים בתחום של חיזוי רעידות אדמה, משום שהן מהוות איום גדול מאוד וביכולתן להחריב ערים שלמות על כל תושביהם ברגעים ספורים.

עמוק עמוק מתחת לפני כדור הארץ, כ 40 ק"מ במעבה האדמה ישנה תזוזה תמידית של גושים גדולים ביותר. התנועה היא איטית מאוד ואנו איננו חשים כלל באותה התרחשות. אך כששני גושים נעים אחד לכיוון השני ומתחילים להלחץ אחד אל השני אז נוצר לחץ עצום אשר ההתפרצות שלו מזעזעת את פני האדמה וזו היא רעידת אדמה.
במעקבים מדוקדקים אחר רעידות אדמה נמצאו ממצאים מענינים ביותר: ככל שמשך הזמן שחלף מהרעידה הקודמת ועד לרעידה הבאה הוא אארוך יותר כך עוצמתה של הרעידה חזקה יותר. כלומר ככל שההפסקה ארוכה יותר כך הלחץ שנוצר במעבה האדמה הוא חזק יותר וכתוצאה מכך הרעידה היא גדולה יותר.

ממצא מענין נוסף הוא שהרעידות אינן שבות ומתרחשות באותו מקום בדיוק אלא יש להם מסלול נדידה משלהם וכך הרעידות מתבצעות כל פעם בנקודה אחרת על פני המסלול. באמצעות ממצאים אלו ניתן במעט לחזות מראש היכן עלולה להתרש הרעידה הבאה וכן מה תהא עוצמתה וכך להערך בהתאם.

בנוסף לממצאים אלו ישנם התרחשויות שונות אשר הן מצביעות על כך שמתחת לפני האדמה ישנה הצטברות גדולה של לחץ: שינוי בכמות גז הראדון במימי התהום מורה על כך. עוצמתם של שדות מגנטיים באיזור וכן שינויים שונים בבארות הנפט מצביעות על כך שרעידת אדמה הולכת וקרבה.

בעלי החיים על חושיהם החדים יודעים לזהות כמה שעות קודם לרעידה את העתיד להתרחש. ידועים מקרים בהם נחשים ועכברים נמלטו ממחילותיהם למרות הקור העז ששרר בחוץ באותה שעה. כן מתרחשות בריחות של להקות של דגים ממוקד האירוע למרות שהם יודעים שבכך הם חושפים את עצמם לסכנת צייד.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments