יום רביעי, יולי 24, 2024
Homeמאמריםעולם ומלואו - מערכות הגנה

עולם ומלואו – מערכות הגנה

עסקנו רבות במערכות חיסוניות הנמצאות בתוך גופנו ומנהלות מלחמה חסרת פשרה נגד גורמים זרים המנסים להכנס ולהזיק לנו. אולם בנוסף לכל אותם מערכות – אשר תפקידם הוא להאבק במי שכבר הצליח לחדור פנימה – יש מערכות רבות אשר תפקידם הוא למנוע מאותם גורמים מלהכנס.

האוזן – דרך תעלת האוזן החיצונית עלולים לחדור גרגירי אבק וחיידקים. לצורך כך תעלה זו מפרישה חומר שומני המוכר לנו בכינוי שעווה. שעווה זו גם לוכדת את גרגירי הלכלוך וגם משמידה את החיידקים בעזרת כימיקלים מיוחדים הנמצאים בה.

העין – העין הוא איבר רגיש מאוד הזקוק להגנה מירבית, לצורך כך יש לו תחילה את הגבות אשר תפקידם הוא למנוע מהזיעה הנגרת במורד המצח להגיע אל העין. הריסים אף הם תפקידם ללכוד גרגירי אבק המגיעים לקרבת העין. העפעפיים משלימים את מלאכת ההגנה הזו והם נסגרים במהירות רבה כאשר העין מזהה גורם חיצוני אשר עומד להכנס אליה.

הריאות – אף הם חשופות לגורמים זרים העלולים להכנס דרך איברי הנשימה. לצרך כך טבע הקב"ה בגוף האדם את רפלקס השיעול. ברגע שגורם זר חודר פנימה הוא מגרה את הריריות שבדרכי הנשימה. מיד פתח היציאה של האוויר דרך הגרון נסגר ובד בבד מופעל לחץ על הראות, וכך האוויר הכלוא בראות פורץ החוצה בכוח אדיר [המסוגל להגיע עד למהירות של 100 קמ"ש] וכך מועפים החוצה אותם גורמים זרים .

העור – על גבי עורנו יושבים מושבות ענק של חיידקים אשר אינם מזיקים לנו ותפקידם להלחם ולהאבק בחיידקים מזיקים המנסים להאחז על גבי עורנו ולהזיק לנו

Previous article
Next article
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments