יום שישי, יוני 14, 2024

ניווט

כיום אנו מכירים היטב כל פינה ופינה בכדור הארץ. האוניות מפליגות בלב ים בבטחה תוך כדי שהם מקבלים בכל רגע ורגע נתונים מדוייקים אודות מיקומם וכיוון נסיעתם מלווינים המרחפים גבוה גבוה בחלל. אולם בעבר הנסיעה בלב ים היתה מאוד מוגבלת, מכיוון שברגע שלא היה קשר עין עם האדמה ומכל הכיוונים נראה רק ים אין אפשרות לכוון את הספינה בכיוון הרצוי.

כתוצאה מכך בעבר הרחוק לא היה קיים קשר בין יבשת אחת לשניה מחמת המגבלה של שייט למרחקים גדולים ביותר (אמריקה הגדולה נתגלתה לראשונה רק לפני כ-500 שנה).בעבר הרחוק ביותר הניווט של הספינות בלב ים היה נעשה בעזרת איסוף רמזים מן הסביבה – כמו כיוון הזרימה, כיוון מעוף הצפרים ועוד. רק תקופות מאוחרות יותר החלו הנווטים לעשות שימוש בגרמי השמים בכדי לקבוע על פיהם את מקום הימצאם.

לפני כ-700 שנה פנה אלפונסו מלך ספרד אל שני יהודים מטולדו שהיו בקיאים באסטרונומיה ובקש מהם שיכינו עבורו לוחות אסטרונומיות אשר יקלו על הניווט בלב ים. הם הכינו זאת עבור וכמאתיים שנה לאחר מכן פיתח ושכלל רבי אברהם זכות אשר גורש מספרד את מכשיר האצטרולב אשר היה מאפשר למדוד את המרחק בין הכוכבים ועל פי זה היה אפשר לקבוע את המיקום של הצופה. בזכות עבודה זו של רבי אברהם זכות התאפשרה באותה תקופה גילויה וכיבושה של ארץ הודו.

הניווט על פי הכוכבים ושאר גרמי השמים הינו טוב מאוד, אולם שיטה זו מוגבלת ביותר שכן היא יעילה אך ורק בימים כתקנם כשהשמים בהירים, ואילו בעת סערה כשהספינה נסחפת ממקומה דווקא אז לא ניתן לעשות שימוש בניווט כיוון שהשמים מלאים בעננים.

רק לפני כ-500 שנה הומצא המכשיר המוכר לכולנו –המגנט אשר נמשך תמיד לעבר כיוון צפון. אולם גם המצפן היה מוגבל בעת סערה בגלל החשמל הרב שישנו באויר והוא היה סוטה מכיוונו. כמו כן מתי שהחלו לבנות את הספינות מברזל היה המצפן מושפע מכך וחדל מלהיות מדוייק.

RELATED ARTICLES

העכביש

המוח

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments