יום רביעי, יולי 24, 2024
Homeמאמרים נדידת העופות

נדידת העופות

אחד הדברים המדהימים בבריאה היא תופעת הנדידה. במקום להתיישב במקום קבוע ולהטיל עוגן, בוחרים להם הציפורים ליטול את מקל הנדודים ומדי שנה הם יוצאים למסע ארוך ומפרך ומלא בסכנות.

המסע הזה אינו קצר כלל וכלל – ישנם עופות אשר חוצים מן הקוטב הצפוני אל הדרומי וחוזר חלילה. ישנם עופות אשר נצפו כיצד הם נודדים למרחק של 11,000 ק"מ ללא כל עצירת ביניים!!!

העופות מתחילים להתכונן לנדידה עוד הרבה קודם שמתחילה העונה הקרה – יש להם סימנים מקדימים אשר מבשרים להם על התחלפות העונות וכבר אז הם מכינים את עצמם לדרך.

אופן ההכנה למסע הוא מדהים ומפליא ביותר – הרבה ימים קודם למסע הם מתחילים לצרוך כמות הרבה יותר גדולה של מזון והם עולים במשקלם – כך שבעת צאתם למסע יהיה להם בגופם מאגרי שומן זמינים.

המסע עצמו מתנהל בצורה מעניינת – ראשית הם מעדיפים לעוף בקבוצות גדולות, והם נוהגים לשוט בצורת V , הצורה הזו גורמת לכך שהם צריכים להוציא פחות מאמץ בכדי לעוף!!!

גם בבחירת הנתיב של התעופה מתגלה תבונה רבה – הם נמנעים מלעוף היכן שיש מחסומים כמו הרים גבוהים או מקווי מים גדולים למדי. כמו כן כאשר הם מזהים שבאיזור מסויים ישנם נסיונות צייד רבים הם יחליפו את נתיבם למקומות בטוחים יותר.

נתון מענין מאוד נתגלה במחקר אצל עופות הנתונים בשבי – אפי' הם שאינם יוצאים למסע הם החלו להתנהג כמו בני מינם החופשיים – לאכול יותר עם תחילת העונה, ולגלות סימני אי שקט בתקופת הנדידה.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments