יום רביעי, יולי 24, 2024
Homeמאמריםמסתורי הנפש

מסתורי הנפש

"שובי נפשי למנוחיכי כי ה' גמל עליכי".

מסופר על אחד הצדיקים אשר התארח אצל אחד מתלמידיו בבניין מגורים גבוה בקומה גבוהה מאוד ויחד יתועדו בדבר ה' בדברי תורה ופתאום ותרעש הארץ ותגעש, האדמה רעדה והבניין זז בצורה קשה ביותר. כל הנאספים החלו לברוח כל אחד למקום אחר ורעש והמולה גדולה היו בבניין והנה בסוף האימה והחרדה בעל הבית מחפש את רבו ולהפתעתו רואה את רבו יושב במקומו לא זז, עיניו עצומות בדבקות גדולה. ניגש בעל הבית לרב ושאלו: רבי, האדמה געשה כל אחד חיפש מחסה מהסכנה והרב נשאר יושב במקומו בלי לזוז, מדוע הרב כך התנהג ולא ברח ולא התחבא מהאימה הגדולה? ענה לו הרב: כשהבניין התחיל לנוע והכל התחיל לזוז כולם ברחו גם אני ברחתי, כל אחד חיפש מחסה גם אני חיפשתי, אתם ברחתם מתחת לשולחנות ומתחת לכל דבר אפשרי גם אני ברחתי למקום הבטוח ביותר בשעה ובזמן הזה. שאל התלמיד את רבו: להיכן ברחת, הרי הרב יושב עדיין בכיסא היכן שישב בהתחלה? ענה הרב ואמר: אני ברחתי עמוק עמוק בתוך נפשי בזמנים האלו זה המקום הבטוח ביותר ושם המקום שצריך להיות בשעות האלו.

יש זמנים שהמקום הבטוח ביותר לאדם והמקום הנוח ביותר לאדם זה עמוק בתוך עצמו. כאשר הוציאו את רבי עקיבא להריגה תלמידיו ראו אותו בשמחה, שאלו אותו: איך אתה מתנהג כך? ענה ואמר: כל חיי חיכיתי לרגע הזה! רבי עקיבא לימד אותנו מוסר גדול שבשעות הקשות המקום הבטוח ביותר שבו יש שמחה זה עמוק בתוך נפש האדם ששם יש לאדם את הביטחון הגדול משום שעמוק עמוק זה המקום הקרוב ביותר להקב"ה. ועוד לימד אותנו רבי עקיבא לימוד לדורות שלהגיע לדרגה הגבוהה, להתעמק עמוק בנפש, צריך עבודה של כל החיים.

יש זמנים שהאדם חש סכנה מעניינים שונים אך להגיע למסתור ולביטחון בעומק הנפש צריך עבודה של שנים, האדם לא יכול לברוח לנפש כשם שאפשר לברוח מתחת לשולחן או כל מחסה אחר, לברוח לעומק הנפש צריך עבודה של כל רגע ורגע בחיים לחיות עם שיתוף שלם בכל עניין שיש לאדם בחיים, להתעמק לעומק הנפש, לראות שם עמוק אם במצב הטוב, השמח או הפחות שמח או הקשה, נוח לאדם עם חייו ועם כל אשר לו בעמקי הנפש.

ובימים האלו אשר האדם צריך להתמודד עם המודע ועם הלא מודע, עם הקיים ועם הבלתי צפוי ובלתי נודע, עם השמחות וימים טובים אשר הכל מתחלף כהרף עין ואין אדם אשר יודע את אשר יהיה בעוד רגע או מחר, האדם חייב להכין את המסתור, את המחסה עמוק בתוך נפשו וכאשר האדם בטוח שם או שלם עם העומק שלו זה המדרגה הגבוהה ביותר אשר יחתור לה האדם בימים האלו.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments