יום שישי, יוני 21, 2024
Homeדבר הרבלימוד לדורות

לימוד לדורות

הגמרא מספרת על רבי חנינא בן תרדיון, שבתקופתו גזרו הרומאים שמי שילמד תורה יוצא להורג. וגדולי עם ישראל המשיכו ללמד תורה ברבים ובלי פחד על עצמם.
וכך עשה רבי חנינא בן תרדיון. היה מסתובב בגלוי עם ספר תורה בידו ומלמד את עם ישראל תורה, עד שנתפס בידי הרומאים וגזרו עליו מיתה קשה מאוד. לקחו ספר תורה וגילגלו את רבי חנינא בן תרדיון בספר תורה ועל ליבו שמו צמר רטוב במים וכך השליכו אותו לתוך כיבשן האש וכל זה בכדי שימות ביסורים, לאט. כשראתה בתו של רבי חנינא בן תרדיון את אביה כך אמרה: אבא אינני יכולה לראות אותך כך, ענה ואמר לה רבי חנינא: אם הייתי מת לבד הייתי מבין את הצער שלך אבל עכשיו שאני נשרף יחד עם ספר תורה את יכולה להיות בטוחה מי שיבקש את עלבון ספר התורה יבקש את עלבוני. אמרו לו תלמידיו: מה אתה רואה, אמר להם: גוילין (הקלף) נשרף ואותיות פורחות באויר, שאלו אותו תלמידיו: למה רבנו לא פותח את הפה שהאש תכנס מהר, וימות מהר בלי לסבול? ענה רבי חנינא ואמר להם: מוטב שיקח את הנשמה מי שנתן אותה ולא אני אזרז את זה!. אמר המוציא להורג מטעם הרומאים: אם אני אוסיף אש שהמוות יתקרב מהר, האם אני אזכה לעולם הבא? ענה רבי חנינא בן תרדיון: כן. מיד הוסיף אש והתקרב מותו של רבי חנינא, קפץ המוציא להורג לאש ואף הוא מת. יצאה בת קול ואמרה: רבי חנינא בן תרדיון מקובל לעולם הבא וגם המוציא להורג מקובל לחיי העולם הבא.
והנה הרגעים האחרונים של חיי רבי חנינא בן תרדיון צריכים לימוד גדול. הנה אדם מוצא למיתה בדרך הקשה ביותר, ספר תורה כרוך עליו, שזה האמונה של האדם, מושפל ועל ליבו ספוג או צמר רטוב, שמיתתו תתארך והצער יהיה קשה מאוד, מה עושה רבי חנינא ברגעיו האחרונים?, מלמד את בתו ואת תלמידיו דרך חיים, לא לפתוח את פיו שהאש תיכנס וימות מהר משום שזה נגד מצוות התורה, אלוקי נשמה שנתת בי אתה תחליט מתי לקחת אותה ומלמד את בתו מוסר ודרך חיים מי שינקום על הביזיון של הספר תורה ינקום על הביזיון שלי.
זוהי דרך של יהודי בכל מצב אשר נמצא לא לאבד את הערכים, את היסודות, את המחשבה על התלמידים מה ילמדו ואיך יראה הדבר לדורות הבאים.
וכך בימים אלו ימי בין המצרים נתבונן איך רבותינו ואבותינו התנהגו ברגעים הקשים של החורבן, לא התפאלו משום פחד, לא חששו מכלום, הלכו בראש מורם עם האמונה הגדולה שלהם.
נחזק עצמנו להיות שלמים עם אמונתנו ולילך בראש מורם ובאמונה עצומה שאין אדם נוקף אצבע למטה אלא אם כן גוזרים עליו מלמעלה.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments