יום שישי, יוני 21, 2024
Homeדבר הרבלהזיע למען המצוות - זיכוך הנפש

להזיע למען המצוות – זיכוך הנפש

לאחי ורעי האהובים והחביבים.
הנה נכנסים אנו לשבוע חדש, שבוע של ברכה, שבוע של הצלחה, שבוע של תיקון וזיכוך המידות.

ידוע שגוף האדם ונשמתו, ברבות הימים ובמרוץ החיים מתגשמים ונהיים פחות רוחניים, מכל תחלואי העולם, וביותר בדור הזה אשר הנסיונות קשים ‏ביותר ובכל פינה ופינה היצר עורב לאדם.

והנה לימוד התורה מזכך את הנפש, ויש עוד דבר חשוב ביותר שגורם לזיכוך הנפש, וזה העמל והטירחה לפסח, כמה שאדם יותר עובד בגופו ומשתדל בהכנות לחג – כך גופו יותר מזדכך.

וידוע המעשה בבחור ישיבה אשר ליבו וראשו היו אטומים ולא היה מבין מאומה בלימוד הגמרא, והלך לכל הרבנים והצדיקים וביקש רשות לפרוש‏ מהישיבה וללכת לעבוד ולהתפרנס ולא להיות בן תורה. אחד הרבנים שהבחור נכנס אליו, אמר לו: "הנה חג הפסח מתקרב ובא, אל תעזוב את הישיבה עד אחרי פסח, אך בינתיים "תיקח" את כל הישיבה ואתה בעצמך תכשיר את הישיבה לפסח: תנקה את הבית מדרש; את הגמרות ואת הסידורים; את חדרי השינה; את המטבח – את הכל”, וכך עשה הבחור. אחרי החג נכנסה בליבו אהבת ה' גדולה וליבו נפתח ללימוד התורה וזכה להיות ברבות הימים תלמיד חכם עצום. עברו ימים וחזרו לרב שנתן את העצה, ושאלו: "מהיכן הנס הגדול הזה ובזכות מה?” ענה ואמר להם: "ליבו של הבחור היה אטום בגלל תחלואי העולם, אבל העמל לפסח ניקה את ליבו וזיכך את נפשו ולכן זכה למה שזכה – על ידי ההשתדלות לפסח".

הנה בשבוע חשוב זה ישתדל האדם להזיע למען המצוות ולהשתדל בכל כוחו, כי העמל לפסח מזכך את נפש האדם. 

הנה כוחו של חג הפסח עצום, ומובא בספרים הקדושים שמי שאין לו כוחות נפש או כלי קיבול לקבל השגות מהשמים – לא יכול להשיג השגות, אך בחג הפסח יש כח מיוחד והוא השאלת והלוואת כוחות. מי שמשתדל בפסח ומוסר את נפשו לאבינו שבשמים, הקב"ה נותן לו כוחות מושאלים, אפילו שאינם בזכות, אבל בחסד מקבל כוחות, ואז יכול לקבל השפעה רוחנית. ולאחר הפסח אם ממשיך במסירות ומנהל את הכוחות שקיבל בפסח בדרך נכונה‏, הכוחות המושאלים נהיים כוחות קבועים וההשפעה הרוחנית נשארת אצל האדם.

וזה מה שהיה אצל בני ישראל בארץ מצרים. בני ישראל לא היו ראויים לנס ולגאולה, אך מסרו נפש ואז קיבלו כוחות מושאלים, ובכוחות המושאלים קיבלו השגות גדולות, ועד מתן תורה הכוחות המושאלים נהיו שלהם בדין, וכך הם נהיו העם הנבחר מכל עם.

ולכן חייב האדם לדעת איך להשאיל את הכוחות על ידי מסירות נפש ולהשתדל לחג, ואז בחכמה להשאיר הכוחות אצלו שיהיו חלק ממנו.

ה' עוז לעמו יתן ה' יברך את עמו בשלום‏.

           

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments