יום שני, יוני 24, 2024
Homeדבר הרבכוח הראות

כוח הראות

כוח עצום ורב ניתן בחוש הראות של האדם, ועל כן יש לו לשמור עליו מכל משמר.

חוש הראות, מכיל שמונים אחוזים מכלל הכוח החושי של האדם, בעוד יתר החושים נוטלים יחדיו רק כעשרים אחוזים. מטעם זה, מתגלגלים רחמי הבריות על העיוור יותר מעל שאר בעל מומין, כאלמים וכחרשים, משום שהוא חסר את עיקר החוש של האדם, ולזה אמרו חז"ל (נדרים ס"ד:) בסומא שחשוב כמת, מה שלא אמרו כן בשאר בעלי מום, כיוון שנעדר הימנו עיקר הכוח של האדם.

עד כמה גדול כוח העין, יש ללמוד מביצת בת היענה, שבשונה משאר עופות, אין בת היענה דוגרת עליה בגופה, אלא בכוח מבטיה הננעצים בה שעה ממושכת, בוקעים הימנה גוזלים. שכן דרך קרני הראות, ניתנת נפש הבעל חי בדבר, והרי היא כמי שמחממת הביצה בגופה ממש.

הרב המלומד יהודה דוד אייזנשטיין, אחר חזרתו בתשובה, נתן אל ליבו לחקור קביעות שונות של חז"ל בראי המדע, כשאת מסקנות מחקריו, העלה על גבי ספרו "אוצר ישראל".

בין היתר כותב הרב אייזנשטיין על ניסוי מיוחד שערך, לבירור המושג "היזק ראייה" שקבעו ז"ל, ואסרו בשל כך על אדם לעמוד על שדה חברו בשעה שהיא עומדת בקמותיה (בב"מ ק"ז.).

הרב בישל נתח בשר טוב ושמן, הניח את החצי האחד בביתו, ואת החצי השני שם בצקלונו, מועיד את פעמיו לבית האסורים… בבית האסורים חיפש אחר עבריין ישן נושן המרצה עונש של מאסר עולם ואשר מזה שנים רבות לא טעם טעם בשר, קרב אל תאו, והניח את נתח הבשר המשומן על אשנבו המסורג.

לניחוחו המגרה של הבשר, זינק האסיר ממשכבו, ונצמד אל אשנב תאו כאחוז טירוף. באין יכולת בידו להביא הבשר אל פיו, ניצב שעה ארוכה כשהוא מכלה בו את מבטיו היוקדים ומתבונן בו בעיניים רושפות.

אז נטל הרב בחזרה את אומצת הבשר, הניחה לפני כלב והמתין לבאות. אחר זמן קצר, החל הכלב להתפתל נואשות, התגלגל אנה ואנה והשתרע פגר! חלקו השני של הבשר שהונח בבית הרב, נמצא לעומת זאת טעים, מזין וראוי לאכילה.

הנה כי כן, הוכח כי העין הרעה משלחת חיצים שיש בהם ממש אל נשוא מבטיה, תוחבת בקרבו ארס ומביאתו אל קלקולו ואובדנו.

מחמת הכוח הרב שבראייה הנושאת חלקים מנפש האדם, יש לאדם לשמור עד מאוד את עיניו שלא יזונו מדברים רעים, שכן בכך מדביק את נפשו בדבר הטמא, והקליפה קונה לה משכן בלבבו. וכן כתב האריז"ל, שיש לבעל נפש להיזהר לא לתת עיניו במאכלות אסורות, שכן הזיקם מצוי אף בהסתכלות גרידא.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments