יום ראשון, מאי 26, 2024
Homeדבר הרביצר הטוב ויצר הרע

יצר הטוב ויצר הרע

מעשה בעשיר רחמן וטוב לב ובעל מידות וחסדים מרובים שיצא מחוץ לעיר על גבי סוסו. והנה פתאום שומע הגביר קול בכי גדול מרחוק, עצר הוא בכדי לחפש מי בוכה והנה רואה אדם פיסח מוטל על אם הדרך בוכה ומשווע לרחמים, עצר הגביר העלה את הפיסח על סוסו והוא ירד מהסוס והוביל את הסוס לעיר, כיון שהגיעו לעיר ביקש העשיר מהפיסח לרדת מהסוס, התחיל לצעוק אותו פיסח: הסוס שלי ולא שלך, אמר לו העשיר: טובה גדולה עשיתי לך איך אתה מתנהג כך, נכנסו לדין ודברים והפיסח בתוקף אוחז את המושכות של הסוס ולא מוכן להחזירם לבעליהן. בצר להם וכשהויכוחים עלו וניהיו צורמים וקשים הלכו לבית הדין בפני הדיינים שיכריעו מה לעשות, הדיינים שהכירו את הגביר והכירו את הפיסח ידעו בתוך ליבם למי שייך הסוס אך הפיסח היה אוחז במושכות ויושב על הסוס ומי שאוחז במושכות לו משפט הבכורה. וכך עשק הפיסח לגביר את סוסו.
הנה יש בתוך האדם שני כוחות. יצר הטוב ויצר הרע, יצר הטוב אחראי על כל הטוב שבאדם ויצר הרע נלחם לכבוש ולהשחית ולהחריב כל חלקה טובה בנפש האדם, יצר הטוב לא רק ממונה על הדברים הטובים של האדם אלא אף על הבריאות של האדם על העתיד של האדם הגשמי ואפילו אדם שחולה ביום הכיפורים יצר הטוב לא מונע ממנו לאכול אלא מחייב אותו לאכול.

צריך האדם לדעת שאף בדברים החיוניים בחיי האדם אסור לתת שותפות ליצר הרע, לחשוב כך או כך דבר זה מותר ואפשרי, אלא להחזיק את המושכות בידי היצר הטוב בכל עת ובכל זמן, אתה אוכל אוכל כשר תשאיר את המושכות בידי היצר הטוב, אתה שותה יין תשאיר את המושכות בידי היצר הטוב ולא תפריז ולא תגזים, כי גם אם אתה נותן את המושכות בידי היצר הרע על הסוס שלך ועושה איתו אפילו חסד מחוץ לעיר לתוך העיר הוא לא יחזיר לך את המושכות.

גם במותר שהיצר הטוב יחזיק את המושכות ולא תיתנם בידי היצר הרע אף לרגע אחד כי לעולם לא יחזיר לך אותם.
נחזק בימים אלו את האחיזה במושכות חיינו ולהסיר כל חלק מכח היצר הרע לאחוז במושכות וכך נוכל להוביל את חיינו ואת נפשנו לחוף מבטחים. והחי יתן אל ליבו.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments