יום ראשון, מאי 26, 2024

השלג

 

כולנו שמחים כשהשלג יורד ומכסה בשכבה עבה את הכבישים והמדרכות, אולם איננו יודעים הרבה אודות טבעו ותכונותיו של השלג.

אדי המים שבעננים קופאים כאשר הטמפ' הינה מתחת לנקודת הקפאון, אז הם נהפכים לקרח ומתחילים לרדת למטה, כשהם נכנסים לתוך האטמוספירה הם מתחברים האחד לשני וכך נוצרת הצורה האופיינית לשלג – משושה.

השלג הוא קל ביותר, אנו יכולים להרים בנקל חתיכה גדולת מימדים של שלג. הסיבה לכך היא שהשלג שיורד ונערם פתית על גבי פתית הוא אינו צפוף. עד כדי כך השלג הוא כה אוורירי – 90% מהשלג הוא אוויר ורק 10% הם מים, כך שמשקלו הסגולי של השלג הוא עשירית ממשקלם של המים. בגלל התכונה הזו הופך השלג לחומר מבודד ממעלה ראשונה. אנשים שנקברו חיים תחת מפולות שלגים הצליחו לשרוד ימים ארוכים בקור העז, זאת רק בגלל שהשלג בודד אותם ושמר על חום גופם. (תושבי הקוטב הצפוני בונים את ביתם מלבנים של שלג, זהו מפני היותו של השלג חומר מבודד מקור).

במספר מקומות בעולם ישנה תופעה שבה לאחר ירידת השלג מנשבת רוח חמה מאוד. רוח זו מכונה בפי התושבים "רוח אוכלת שלג", הרוח הזו יכולה להמיס כמויות ענקיות של שלג – עד כ30 ס"מ של שלג מדי יום!!! רוח זו אכן יכולה להועיל כאשר היא ממיסה את השלג, אך היא גם טומנת בחובה נזקים עצומים – היא מחוללת שינוי קיצוני בטמפ', היא יכולה להעלות תוך זמן קצר את הטמפ' בכ-20 מעלות צלזיוס.

"כדור שלג" זהו מטבע לשון מאוד נפוץ שבא לומר שלפעמים הכל מתחיל מדבר קטן ואט אט הוא הולך וגדל. זהו טבעו של השלג – תחילה הוא כדור קטן ביותר המתגלגל לו במורד, אט אט הוא סופח אליו עוד ועוד שלג עד שהוא גדל למימדים עצומים וגורם למפולות שלגים שיכולים להחריב כפרים שלמים.

RELATED ARTICLES

העכביש

המוח

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments