יום שלישי, מאי 21, 2024

השיער

השיערות נמצאים על פני כמעט כל היצורים ביקום – החל בבני האדם, בעלי חיים ואף בצמחים. כפי שאנו יודעים אין דבר בבריאה שאין לו תפקיד ומטרה, מהו אם כן תפקידם של השיערות?

אצל הצמחים ישנם סוגים רבים של שיערות, ולכל סוג ישנו תפקיד אחר. תפקידן הראשוני של השיערות אצל הצמחים הוא למנוע מחרקים ומזיקים מלהשתכן על גבי הצמח. ישנם צמחים שהשיערות מפרישות חומרים ארסיים, כדוגמא צמח הסרפד, והארס הזה מניס את החרקים. צמחים אחרים מפרישים מהשיערות חומרים דביקים אשר לוכדים את רגלי החרקים הקטנים.

אצל חלק מבעלי החיים השיער מתפתח בסופו של דבר להיות איבר קשה – הקרן של הקרנף מתחילה את דרכה כשיער ורק אח"כ היא מתקשה והופכת להיות קרן. הקוצים של הקיפוד אף הם מתחילים את דרכם כשיער ולאחר מכן הם מתקשים והופכים להיות קוצים.

איזו תועלת אנו מפיקים מהשיער שעל גופנו? על גופו של אדם רגיל ישנם כ- 5,000,000 שיערות (5 מיליון שיערות!!! ועל הראש יש בסך הכל כ- 100,000 שיערות בלבד) לכל שיערה ושיערה ישנו שריר שמחזיק אותה ובלוטת חלב אשר דואגת לסוך ולשמן את אותה השערה (ממש כמאמר המדרש שלכל עשב ועשב יש לו מלאך שעומד על גביו ואומר לו גדל).

השיער שעל ראשנו מגן על הראש מפני קבלת חבטות חזקות. הוא גם מגן על הטמפרטורה של הראש בכדי שהמוח יתפקד היטב ולא יפגע. כאש יש יום קר בחוץ, שרירי השיער מתכווצים וכתוצאה מכך השיער מסתמר וכך הוא שומר טוב יותר על חום הגוף.

תפקיד חשוב נוסף של השיער הוא בכך שהוא לוכד את הזיעה שהגוף מפריש וביחד עם ההפרשה של בלוטות החלב, העור הופך להיות חומצי ואינו מאפשר לחיידקים להתקיים על גביו

RELATED ARTICLES

העכביש

המוח

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments