יום שלישי, יולי 23, 2024
Homeמאמריםהעכביש

העכביש

העכביש הינו דוגמא חיה ומוחשית לחיה אשר מצד היכולות הגופניות שלה, אין לה כל סיכוי לצוד את מזונה, אולם הקב"ה דאג לה ונתן לה את היכולת לארוג קורים אשר בעזרתם היא צדה את מזונה.

כיצד טווה העכביש את הרשת? הוא נעמד על גבעול ויוצר קור דק ומשליך אל האויר. הקור מתנדנד ברוח עד שהוא נאחז על גבעול סמוך, לאחר שהוא מותח את הקור, הולך העכביש על פני הקור עד לאמצעיתו ומשליך משם קור נוסף, וכן הלאה, וכך נוצרת רשת ארוגה וסבוכה של קורים.

חלק מן העכבישים מגדילים לעשות ואורגים להם בית קטן מקורים צפופים בסמיכות לרשת, שם הם מתגוררים. אך לא די בזאת ישנם מן העכבישים שאף התקינו להם מכשיר טלפון קטן: הם טווים קור היוצא ממרכז הרשת ובצידו השני הוא קשור אליהם. ברגע שטרף נלכד ברשת, הרשת רועדת והרעד מודיע לעכביש כי זה עתה נלכד חרק ברשת. בדרך זו אין הכביש צריך לשהות כל הזמן ליד הרשת אלא הוא יכול לשהות בביתו (העשוי מקורים) ולנום את שנתו והטלפון הפרימיטיבי מודיע לו על הטרף שנלכד ברשת.

אכן טווית רשת בכדי ללכוד חרקים קטנים היא הדרך המקובלת על רוב העכבישים, אולם יש מינים של עכבישים שנוהגים בדרך אחרת: מין אחד של עכביש טווה רשת ומחזיקה בידיו וכשמופיע הטרף הוא משליך עליו את הרשת, וכך הוא לוכדו. מין אחר של עכביש אורב במקום מסתור וכשהטרף מתקרב הוא לוכדו ע"י … יריקה! הוא יורק עליו מספר קורי משי הלוכדים אותו.

עכבישת המים ניזונית מראשנים ודגיגים זעירים, אולם כיצד יכולה היא לשהות בתוך המים ללא אוויר לנשימה? גם כאן בא הפתרון דרך הקורים. היא טווה כדור מרשת צפופה של קורים ומשלשלת את הכדור אל תוך המים, כך יש לה בתוך המים בועה של חמצן ושם היא אורבת לטרפה.

הקורים הם כה דקיקים (קור מצוי הוא בעובי של אלפית מ"מ) אך בהשוואה לחוט פלדה באותו עובי הם חזקים מן הפלדה!!!

יכולים אנו פשוט להתבונן בחיה קטנה המתנהלת כל כך בחכמה ולהתפעל מבריאת ה' וחוכמתו.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments