יום שני, יוני 24, 2024

החמצן

החמצן הוא המוצר ההכרחי ביותר לקיומנו. ברגע שאדם מפסיקים לנשום חמצן לא יעבור זמן רב עד שכל תאי גופו ימותו.

מהיכן מגיע החמצן? ולאן הוא הולך? החמצן נמצא באוויר בריכוז של כ- 20% לערך ואנו נושמים אותו אל תוך גופנו. ומהיכן מגיע החמצן אל האוויר? החמצן מגיע כתוצאה מתהליך המתרחש בקרב צמחים ועצים – הם מקבלים קרינה של אור המאפשרת להם לבצע תהליך (התמרה) ובסופו של דבר הם פולטים אל האוויר את החמצן. (מן הסיבה הזו העצים והצמחים חשובים מאוד לקיומנו ולבריאותנו).

כעת החמצן נמצא באוויר אך כיצד הוא משרת אותנו? אנו נושמים אותו אל תוך ריאותינו. אך הריאות אינם סוף המסע של החמצן, לחמצן ישנה בעיה והיא שהוא אינו נמס במים ואם כן כיצד הוא ישוט עם זרם הדם אל עבר כל חלקי גופנו?

לצורך כך יש בגופנו יצירה מופלאה והן הכדוריות האדומות – הם משמשים כעין אוניות קטנטנות השטות בתוך זרם הדם (גודל של כדורית שכזו הוא 5 אלפיות של מ"מ) והן נושאות על גבן את החמצן אל כל קצוות גופנו.

ככל שאנו מגביהים יותר ויותר החמצן נעשה דליל יותר ויותר – בראשי ההרים החמצן הינו דליל הרבה יותר מאשר בגובה מפלס הים. אולם גוף האדם שהוא היצירה המופלאה של היקום יודע להתאים את עצמו גם למצב שכזה – מיד כאשר הגוף מזהה מחסור בחמצן הוא מתחיל לייצר יותר כדוריות דם וכך הוא מפצה על המחסור בחמצן.

אנשים שנולדו על פסגות ההרים גופם מותאם במיוחד למצב הזה – הריאות שלהם גדולות יותר וכך הם יכולים לקבל יותר חמצן. גם נפח הלב שלהם גדול יותר וכך הוא מצליח להעביר את הדם ביתר יעילות אל כל חלקי הגוף.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments