יום שישי, יוני 21, 2024

החדק של הפיל

אחד האיברים המענינים ביותר הוא החדק של הפיל, אשר הוא משמש למספר רב של משימות.

כל איבר ואיבר יש לו תפקיד. הדבר נכון לא רק בבני אדם אלא גם בבעלי חיים.הפיל חי במדבריות, שם בתקופת היובש מתרחשת מלחמה קיומית. על כל פרי או טיפת מים נאבקים ביניהם אריות ונמרים וכל עולם החי. אך לפיל יש יתרון על פני כולם, בעזרת החדק הארוך הוא יכול ללקט פירות מצמרות העצים שגובהם הוא כשבעה מטרים. רק הג'ירפה יכולה להתחרות עם הפיל על הפירות בגבהים אלו.

החדק משמש את הפיל כאיבר נשימה ובנוסף לזאת גם כידיים המגישות אל האוכל אל תוך הפה. הפיל יכול לגמוע כמויות עצומות של מים בעזרת החדק.פילים שהורעבו במשך יום שלם גמעו 212 ליטר מים תוך פחות מחמש דקות (כעשרה ליטרים בכל שאיבה).
בני האדם ניצלו את הפיל ברבות השנים לעבודות משא מורכבות ומסובכות. הפיל יכול להרים בעזרת החדק סלעים ובולי עץ במשקל של כ- 270 ק"ג ולהניחם במקומם בדיוק מירבי.

אך בו בזמן שהחדק הוא כל כך חזק, עדיין הוא מצטיין בגמישות רבה והוא יכול להרים מן הרצפה חפצים בגודל של מטבע בן עשר אגורות.
בעזרת החדק הפיל מגן על עצמו, הוא מצליף בו בחיות המתגרות בו וכל החיות הטורפות נמנעות מלהתקרב אליו ביודעם כמה חזקה היא הצלפתו של הפיל.

בתקופת החום כשהיתושים והחרקים נטפלים לגופו של הפיל, הוא כורת שיחים מן העצים ומשפשף את המקום שבו נמצאים היתושים המטרידים את מנוחתו.

הפילים משתמשים בחדק לעוד מטרות מגוונות. הם מקבלים את חבריהם בטפיחות חיבה עם החדק. בעזרת החדק הם משמיעים קולות נהימה בתדרים נמוכים ביותר ע"י וויסות זרימת האוויר דרכו. (הפיל משדר בתדרים של כ- 5 הרץ, ובכדי לסבר את האוזן אנו יכולים לשמוע רק בתדרים של 20 הרץ ומעלה).

לאחרונה מגלים המחקרים שהפיל מצמיד את החדק לאדמה וכך הוא יכול לחוש בצעדיהם של פילים אחרים הצועדים במרחק של כמה קילומטרים. איבר אחד וכל כך הרבה שימושים יש בו. אין בכל היקום כולו דבר אחד אשר אין לו תפקיד בבריאה.

Previous article
Next article
RELATED ARTICLES

העכביש

המוח

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments