יום ראשון, יוני 23, 2024
Homeמאמריםאדני השדה

אדני השדה

במשנה במסכת כלאיים (ח' ה') מוזכרת חיה יוצאת דופן, הדומה לאדם בצורתה החיצונית. במשנה זו הדיון הוא לגבי מה מטמא באוהל ומה לא, ולכן דנים האם יצור זה נידון כאדם או כחיה. גם בתלמוד ירושלמי (כלאיים) מובא יצור זה בהקשר למשנה זו.

שמות

אדן השדה, ידוע.

תיאור

רבינו עובדיה מברטנורא כותב בפירושו על השם "אדני השדה" במשנה (כלאיים ח' ה'): "חיה הגדלה בשדות, וכמין חבל גדול יוצא מן הארץ שגדלה בו אותה חיה, ושמה ידוע. והוא ידעוני הכתוב בתורה, ומחובר בטבורו באותו חבל היוצא מן הארץ, וצורתו צורת אדם בפרצוף וידים ורגליים, ואין כל בריה רשאה לקרב אליו כי הוא הורג וטורף כל הקרב אליו. וכשרוצים לצוד אותו מורים בחיצים בחבל עד שנפסק וצועק בקול מר ומת מיד. ואליו רמז איוב "כי עם אבני השדה בריתך".

הסבר

יש יצור החי בשדה וביערות אשר ניראה כאדם בצורתו החיצונית. יצור זה מחובר בטבורו לאדמה על ידי חבל והוא יונק חיות מן האדמה. כוחו רב ואין כל בריה, כולל חיות ובני אדם, שיכולים לעמוד כנגדו, כל עוד הם נמצאים בתוך הרדיוס שהוא נמצא בו מטבורו ועד לחיבור שלו עם האדמה. בכדי ללכוד, או יותר נכון לצוד אותו, צריך לכרות את החבל הזה, וכאשר החבל נקרע הוא מיד צועק ומת.

האם יצור זה חי כיום? אין עדות מהדורות האחרונים על מפגש עם יצור שכזה, כנראה שהוא נכחד או שהוא נימצא במקומות נידחים, או אולי זה אותו יצור שאנשים קוראים לו בעולם Big Foot… מי יודע?!

Previous article
Next article
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments