חיפוש

תהלים

פרויקט התהלים

קח חלק בסיום הספר ה 2629.
נותרו עוד 23 פרקים!

85%

מדיה אחרונים

הנצפים ביותר

עולם ומלואו עולם הצפרדעים

ב׳ בכסלו ה׳תשע״ה – נובמבר 24, 2014
עולם ומלואו עולם הצפרדעים

הצפרדע והקרפדה נתפסים בעינינו כחיה אחת בעלת שתי שמות, אך לאמיתו של דבר הינם שתי חיות שונות וכל אחת מהן חיה בדרך שונה מחברתה, ולכל אחת ישנם את התכונות הנדרשות לצורך קיומה. 
המשותף לשניהם הוא עצם יכולתם לחיות הן על גבי הקרקע ולנשום חמצן כבני האדם והחיות, וכן באפשרותם לחיות מתחת לפני המים ואז הן נושמות בצורה מיוחדת דרך העור. 


הצפרדע פעילה בעיקר בימות הקיץ היא שוהה בסביבותיהם של מקווי מים והיא ניזונת מבני מינה – צפרדעים קטנים יותר. במשך החורף הצפרדע כמעט ואינה פעילה והיא שוהה בקרקעית מקווי המים. 


בניגוד לצפרדע אשר כמעט ואין לה אמצעים להגן על עצמה ולכן היא נטרפת בקלות על ידי בעלי חיים גדולים ממנה, הקרפדה כן ניחנה ביכולת להתגונן – גופה מפריש ריר ארסי דוחה אשר מרחיק ממנה את הטורפים. רק טורף אחד אינו נרתע מארס זה והוא נחש המים.הקרפדה ניזונת מחרקים קטנים אותם היא אוכלת באופן משונה ומרתק. יש לה לשון דביקה ביותר וכשהיא מוצאת חרק היא שולחת את לשונה הארוכה והחרק נדבק אל הלשון. כעת נותרה לקרפדה המשימה של בליעת המזון – בדרך כלל בעלי החיים לועסים את מזונם בעזרת השיניים, ובעזרת הלשון דוחפים את המזון פנימה אל הגרו. אך הקרפדה אין לה שיניים והיא בולעת את מזונה בשלמותו ממש כפי שעושה הנחש. דחיפת המזון פנימה אל הגוף נעשית בעזרת העיניים!!! גלגלי העיניים שוקעות לארובות הנמצאות בחלל הפה וכך הם לוחצות את המזון פנימה.הקרפדה זוכה לאריכות ימים ושנים – גילה יכול להגיע עד ל-35 שנים. עיקר פעילותה מתבצעת בחורף, ואילו בקיץ היא מתחפרת באדמה. הא מצליחה לשרוד את הקיץ בכעין תרדמה זו בזכות כמות גדולה של נוזלים אשר היא אוגרת בשלפוחיות מיוחדות וכך היא מוגנת מפני התייבשות.

אהבתם? שתפו עוד אנשים.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
0 Comments Off 2640 ב׳ בכסלו ה׳תשע״ה – נובמבר 24, 2014 מאמרים, מה רבו מעשיך ה'