חיפוש

תהלים

פרויקט התהלים

קח חלק בסיום הספר ה 2631.
נותרו עוד 137 פרקים!

9%

מדיה אחרונים

הנצפים ביותר

מחשבת הנפש – תפסת מועט תפסת

י׳ באב ה׳תשע״ז – אוגוסט 2, 2017

כשלמדתי בישיבה בירושלים, הקפדתי בכל יום במשך תקופה ארוכה לנסוע להתפלל תפילת מעריב בכותל המערבי, והדבר היה משמח אותנו ומביא אותנו לדבקות גדולה בהקב”ה.

בכל לילה בסיום התפילה וקביעת עיתים לתורה בספר ה”אור החיים” הקדוש, היינו הולכים יחד עם החברותא שלי באותם ימים, מתבוננים ומסתכלים על כל האנשים שהיו מסתובבים בכותל המערבי, מקום קדוש ומקודש אור גדול, שתמיד סביב האור ישנם הרבה סוגי אנשים מורכבים שאפשר ללמוד מהם הרבה מוסר ותובנות לחיים.

והנה ראינו אדם מסויים במשך ימים שלמים, ואף שבועות על גבי שבועות וחודשים, שבכל פעם שמגיעים אוטובוסים עם תיירים, עומד ומברך את כולם ברכות נעימות ומשונות. ובסוף הברכות שהיה מברך כל התיירים בכמין טקסיות, היו מוציאים כסף ומראים לו והוא לוקח לבד. וכך היו מוציאים שטרות של מאות דולרים ושטרות של דולר וחמש דולר, ואותו אדם מניח את המאות ולוקח רק דולר או חמש דולר. וכך כולם היו מתפעלים וצועקים “איזה אדם תמים לא יודע מה זה מאה דולר”, ושוב עומדים לידו קבוצה עם הצעות למאות דולרים או לדולרים בודדים, והוא שוב הולך לדולר הבודד.

והנה ברבות הימים בשנות התשעים המוקדמות, שמו של הקבצן יצא לכל מקום, הקבצן הפשוט שלא מבין מה ערכו של המאה דולר ותמיד לוקח את הדולר. אנו עמדנו מהצד ימים ושבועות ולא קבלנו את ההתנהגות הזאת, ובאחד הימים שלחנו את החברותא שלנו שליוה אותנו שנים נאמנות, לקבצן המוזר לפתוח איתו דין ודברים, להבין ולרדת לעומקם של דברים, להבין את טיבו של הקבצן.

ואז בתוך הדיבור, החברותא שהיה עמנו אמר לקבצן שאנו נכדים לבית פינטו ולבית אבוחצירא ובאמת לא מובן לנו הדבר, ורוצים לדבר איתו אם לא יכבד עליו. הסכים הקבצן ואז שאלנו אותו, מחילה ממך אבל חודשים ושנים שעוברים, אינך מבין, אינך יודע ואינך רואה שדולר אחד זה לא מאה דולר? איך לא למדת לקחת מאה דולר?

ענה הגאון הקבצן, דע לך ביום שאני אקח מאה דולר שם נסגרה לי הפרנסה, ושם אני סוגר את העסק שלי של קיבוץ נדבות.

העולם נותן לי דולר מהתפעלות, וכך בכל יום אני אוסף בין 500 דולר לאלף דולר. ביום שאני אקח מאה דולר, זה יהיה מאה דולר האחרונים.

ושם למדנו דבר גדול בחיים, לפעמים טוב לקחת דולר לכל החיים, אפילו שזה מעט מאוד אבל זה לכל החיים הרבה פעמים, מאשר לקחת פעם אחת מאה דולר ושם מסתיים הכל.

הרבה אנשים בחיים לקחו דבר גדול, אבל זה היה פעם אחת והסתיים. ואחרים לקחו הרבה פעמים קצת, אך זה היה למשך מחזור חיים שלם.

מוטב לקחת קצת לכל החיים יום יום, מהרבה פעם אחת שזה חד פעמי.

*(מפי כבוד האדמו”ר רבי יאשיהו יוסף פינטו שליט”א)*

אהבתם? שתפו עוד אנשים.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
0 Comments Off 1718 י׳ באב ה׳תשע״ז – אוגוסט 2, 2017 יומא דהילולה, מאמרים