חיפוש

תהלים

פרויקט התהלים

קח חלק בסיום הספר ה 2630.
נותרו עוד 78 פרקים!

48%

מדיה אחרונים

הנצפים ביותר

מחשבת הנפש / לצאת לדרך חדשה

ז׳ באב ה׳תשע״ז – יולי 30, 2017

אנשים רבים שואלים אותנו במרוצת השנים, מתי נדע שהזמן השתנה מזמן קשה לזמן טוב ונצא לדרך חדשה? 

שאלה זו היא שאלה חשובה ביותר, ושאלה שהתשובה שלה פשוטה אך מורכבת ביותר, כי כשמזלו של אדם בירידה, כל מה שיעשה יכשל וכל מה שישתדל ירד לריק. אם כן, מתי ידע האדם שזה הזמן לקום ולהתחיל ולא לפחד שיכשל, שיפסיד שממונו ירד לטמיון?

על שאלה זו ענו רבותינו הקדושים זצוק”ל במעשה שיש בו לימוד גדול לחיי האדם, היה אבא עשיר מופלג שהיו לו שני בנים. כיון שהתקרב יום מותו, לא רצה האבא שבניו יהיו שותפים, שכבר אמרו הקדמונים הטוב שבשותפים שותפו של עמלק, שותפות היא בעיה קשה ומורכבת ביותר.

לכן האבא לקח את כל כספו ורכושו בעודו בחיים, וחילקו לשני ילדיו. כך ידע שלא יריבו על הירושה, וציוה אותם לעולם לא לעשות שותפות. וכך עברו ימים, האבא נפטר והבנים כל איש יצא לעניניו ולעסקיו.

עברו שנים והמזל התחיל לרדת להם, כך מיום ליום ומשבוע לשבוע החלו להפסיד את ממונם. אח אחד הלך ואמר, אני לא ממשיך להפסיד. לקח את כל אשר לו, מכר את הכל בכסף, קנה יהלומים ואבנים טובות, חפר בור באדמה וקבר את הכל. הלך לעבוד פועל במפעל, הוריד את רמת חייו ונהיה איש רגיל.

אחיו אמר לא, אם אבי הצליח אני אצליח יותר, לקח עוד הלוואות, עוד חברות ועוד התחייבויות, המשיך בכל הכח. אך מיום ליום, כל מה שנשאר לו איבד והפסיד, ירד מדחי לדחי עד שהגיע לאפיסת כוחות, ומת מרוב צער.

אך אחיו המשיך לעבוד פועל פשוט, חי ועבד למחייתו. עברו ימים, פתאום הוא מרגיש שינויים בחייו, בעל הבית קורא לו ומעלה לו את המשכורת. דברים לא צפויים מתחילים לקרות לו. הולך ברחוב, פתאום מוצא דבר. אנשים לא צפויים, פתאום יוצרים איתו קשר לעניני פרנסה.

אז הבין שהמצב הרע ומידת הדין חלפה, הלך וחפר את הבור ששם החביא את היהלומים, הוציאם והתחיל לעשות איתם מסחר וחזר לעושר גדול. 

וזה לימוד לכל יהודי, אם רואים זמן קשה, אל תלך כנגד הזמן. תוריד את הראש, תמתין, תחכה, הזמן הזה יחלוף ויעבור. ואז כשתראה את הסימנים, תדע שחלף ועבר ואז תחזור לטוב.

*(מפי כבוד האדמו”ר רבי יאשיהו יוסף פינטו שליט”א)*

אהבתם? שתפו עוד אנשים.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
1 Comments Off 2124 ז׳ באב ה׳תשע״ז – יולי 30, 2017 יומא דהילולה, מאמרים