חיפוש

תהלים

פרויקט התהלים

קח חלק בסיום הספר ה 2629.
נותרו עוד 32 פרקים!

79%

מדיה אחרונים

הנצפים ביותר

התמודדות עם מהמורות- סימן לייחודיות

י״ז בשבט ה׳תשע״ח – פברואר 2, 2018

“וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן חֹתֵן מֹשֶׁה אֵת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה אֱלֹהִים לְמֹשֶׁה וּלְיִשְׂרָאֵל עַמּוֹ כִּי הוֹצִיא יְהוָה אֶת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם” (שמות יח, א)

רש”י מביא “וישמע יתרו - מה שמועה שמע ובא, קריעת ים סוף ומלחמת עמלק”. ובמכילתא וכן בגמרא (במסכת זבחים דף קטז) מובאת מחלוקת, למד”א אחד, הוא שמע קריעת ים סוף. ולמד”א שני, הוא שמע על מלחמת עמלק.
ובהתבוננות בדברים עולה לכאורה תמיהה. בשלמא בקריעת ים סוף היה ניצחון גדול לעם ישראל, שכן כל המצרים טבעו בים. אבל במלחמת עמלק הרי היה גם דבר עצוב, שכן עמלק הצליח לזנב בנחשלים של עם ישראל?
ובביאור הדברים נ”ל שאדרבה, כשלאדם יש רק נצחונות תמיד אפשר לומר שזה איזה סוג של כישוף, או שעה משחקת לו, אך כשיש הצלחות וגם התמודדויות וקשיים, ובכל זאת מצליחים לצאת מהם ולהתגבר עליהם, אות היא שזה דבר מוצלח ונכון. רב חובל שלא התמודד אף פעם, לא ראה מהמורות וקשיים מעולם, איננו ראיה ודוגמא להצלחה. אך כשעבר מהמורות. כשראה קשיים, ובכל זאת הצליח להתגבר עליהם, סימן הוא שהוא רב יובל מוצלח.
ואם כן, יתרו שמע על יציאת מצרים, אך זה לא הספיק לו כדי להפנים שמדובר בעם ייחודי ומיוחד. אך כששמע את מלחמת עמלק, והבין שעם זה מתמודד עם קשיים ומהמורות, ובכל זאת מתגבר ומנצח, לעם כזה כדאי ונכון להצטרף.

אהבתם? שתפו עוד אנשים.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
0 Comments Off 2604 י״ז בשבט ה׳תשע״ח – פברואר 2, 2018 יומא דהילולה, מאמרים