חיפוש

תהלים

פרויקט התהלים

קח חלק בסיום הספר ה 2630.
נותרו עוד 78 פרקים!

48%

מדיה אחרונים

הנצפים ביותר

הקושי שלפני ההתייצבות והבניה

כ״ד בטבת ה׳תשע״ח – ינואר 11, 2018

הנה, הקב”ה רצה שבני ישראל ישהו בגלות מצרים כפמ שאמר לאברהם אבינו בברית בין הבתרים (בראשית טו, יג) “יָדֹעַ תֵּדַע כִּי גֵר יִהְיֶה זַרְעֲךָ בְּאֶרֶץ לֹא לָהֶם וַעֲבָדוּם וְעִנּוּ אֹתָם אַרְבַּע מֵאוֹת שָׁנָה”, אבל עדיין צ”ב מדוע מלך כל כך אכזרי, המתרחץ בדם תינוקות? מדוע מלך שמצווה להשליך עוללים ליאור? 

ונ”ל עפ”י מעשה באדם עשיר ורחמן גדול שבנו התדרדר לדיוטה תחתונה. אביו הצטער צער גדול, אך שתק ולא הגיב מאומה. וכך הלך הבן וירד מטה מטה עד שהגזים ועשה דברים חמורים מאד. לקח האב העשיר את בנו לשוק העבדים ובקש למוכרו לעבד. הגיעו שני אנשים והתחרו ביניהם מי יקנה אותו, אחד היה ידוע כאכזר גדול, והשני, רחמן.
האב החליט למכור את בנו לאזכר, וכולם שתקו ולא העזו לשואלו על כך. לאחר סמן רב הסביר לשואלו, אם הייתי מוכר את בני לאיש רחמן הוא היה מרחם עליו והיה נותר עבד לעולם. עתה כשמכרתי אותו לאדם אכזר הוא יצטער מאד ויעשה הכל כדי לצאת מהעבדות. ואף אני, המשיך האב, אעשה הכל כדי להצילו ולשחררו מעבדותו.
ואם כן, אף הקב”ה מהג עמנו כך. אם היינו נמצאים בידי מלך רחמן ורך לא היינו מתלוננים ולא מבקשים לצאת ממצרים, אלא היינו מתרגלים לכך. וככל שהקושי היה גדול יותר כך בקשנו יותר לקרב את הקץ ולצאת משם.
עלינו לדעת שכל אדם חייב לעבור גלות וקושי כדי לייצב עצמו. אין דבר שבא לעולם ללא התמודדות. זה הנוהג שבעולם, וכך כל אומה וכל קהילה חייבים לעבור קשיים כדי להתייצב ולהיפך לאומה ולקהילה.

אהבתם? שתפו עוד אנשים.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
0 Comments Off 1304 כ״ד בטבת ה׳תשע״ח – ינואר 11, 2018 דבר הרב, דבר הרב מרכזי