חיפוש

תהלים

פרויקט התהלים

קח חלק בסיום הספר ה 2631.
נותרו עוד 137 פרקים!

9%

מדיה אחרונים

הנצפים ביותר

גאולה בדין ולא בחסד

ט״ז בטבת ה׳תשע״ח – ינואר 3, 2018

כשמדברים דברי תורה, אזי אותו נושא שעליו מדברים מזכך ומטהר את החלק הזה בנפש שקשור לאותו דבג תורה. וכאשר מדברים בענייני גאולה, לכל אדם באופן כללי ובאופן פרטי מתקבת ישועתו. 

וכך מוצאים אנו בפרשתנו שהקב”ה מבקש ממשה לגאול את עם ישראל, אך משה מסרב לבצע את השליחות ומציע שהשליחות תתבצע בידי אחר. עד ש”וַיִּחַר אַף יְהוָה בְּמֹשֶׁה וַיֹּאמֶר הֲלֹא אַהֲרֹן אָחִיךָ הַלֵּוִי יָדַעְתִּי כִּי דַבֵּר יְדַבֵּר הוּא וְגַם הִנֵּה הוּא יֹצֵא לִקְרָאתֶךָ וְרָאֲךָ וְשָׂמַח בְּלִבּוֹ” (שמות ד, יד) ורש”י הקדוש כתב במקום שאהרן היה צריך להיות לוי, אך בגלל שמשה סירב ללכת לגאול את עם ישראל, אהרן נהיה כהן, ומשה נהיה לוי.
וצ”ע, א. מדוע סירב משה לגאול את העם? ב. ומדוע דווקא “עונש” כזה שמשה נהיה לוי ולא כהן?
ונ”ל שגאולת בני ישראל ממצרים היא גאולת של חסד ולא דין, וכפי שמוצאים בשירת הים “נחית בחסדך עם זו גאלת”, שזאת גאולה שבאה מתוך חסד ורחמים של הקב”ה. וכך גם בני ישראל עצמם היו מסובבים בהרבה חסד במצרים. עזרו, תמכו וסייעו אחד לשני. וכן רואים שחג הפסח הוא כנגד אברהם אבינו- מידת החסד. וכן כל המזמור בתהילים העוסק ביציאת מצרים בנוי כולו על חסד (תהילים פרק קלו).
אבל הגאולה העתידית הנצחית בבא המשיח תהיה גאולה של דין. וכך מצינו (ישעיהו נב, ג) “כִּי כֹה אָמַר יְהוָה חִנָּם נִמְכַּרְתֶּם וְלֹא בְכֶסֶף תִּגָּאֵלוּ”, ואומר האר”י הקד’ שהגאולה העתידית תהיה גאולה של דין, לא בחסד ובצדקה.
ועל פי”ז ניתן להבין, משה רבינו ידע שאם הוא יגאל את עם ישראל זו תהיה גאולה של חסד, ולכן רצה בכל מחיר שלא הוא יהיה הגואל. כי הוא ידע שאם תהיה זו גאולה של דין, תהיה זו הגאולה האחרונה של עם ישראל. ואמר “שלח נא ביד תשלח”, תשלח בידי פנחס שזה אליהו שהרג את זמרי בן סלוא בדין. ואומרים הספרים הקד’ שנשמתו של יצחק שהיה דין התעברה בפנחס. ואם כן, משה היה צריך להיות כהן שזה חסד, ולקח ממנו את הכהונה להכניס בו יותר דין. וכפי שמובא בספרים הקד’ שלעתיד לבא נשמתו של המשיח תתעבר מנשמתו של משה רבינו שלא תהיה חסד כמו אהרן, אלא דין, וכך יוכל לגאול את עם ישראל גאולת עולמים לנצח נצחים.

אהבתם? שתפו עוד אנשים.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
0 Comments Off 1437 ט״ז בטבת ה׳תשע״ח – ינואר 3, 2018 דבר הרב, דבר הרב מרכזי