חיפוש

תהלים

פרויקט התהלים

קח חלק בסיום הספר ה 2629.
נותרו עוד 23 פרקים!

85%

מדיה אחרונים

הנצפים ביותר

אהבת אדם כאמצעי לאהבת ה’

י״ז בשבט ה׳תשע״ח – פברואר 2, 2018

“וַיָּבֹא מֹשֶׁה וַיְסַפֵּר לָעָם אֵת כָּל דִּבְרֵי יְהוָה וְאֵת כָּל הַמִּשְׁפָּטִים וַיַּעַן כָּל הָעָם קוֹל אֶחָד וַיֹּאמְרוּ כָּל הַדְּבָרִים אֲשֶׁר דִּבֶּר יְהוָה נַעֲשֶׂה” (שמות כד, ג)

“וַיִּקַּח מֹשֶׁה חֲצִי הַדָּם וַיָּשֶׂם בָּאַגָּנֹת וַחֲצִי הַדָּם זָרַק עַל הַמִּזְבֵּחַ” (שמות כד, ו)
“וַיִּקַּח סֵפֶר הַבְּרִית וַיִּקְרָא בְּאָזְנֵי הָעָם וַיֹּאמְרוּ כֹּל אֲשֶׁר דִּבֶּר יְהוָה נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע” (שמות כד, ז).
אנו רגילים לחשוב שבני ישראל אמרו מעד נעשה ונשמע. אך מעיון בפסוקים רואים שלקח זמן עד שאמרו בני ישראל גם נעשה וגם נשמע, ובתחילה אמרו רק נעשה לבד. מה, אם כן, פירוש הדברים?
ונ”ל שבתחילה כשבא משה לדבר עם בני ישראל על התורה, הם אמרו נעשה על המצוות שבין אדם למקום, שכן טרם קבלו את המצוות שבין אדם לחברו. לאחר מכן, כשמשה רבינו חצה את הדם, הבינו שאין כזה דבר בין אדם למקום ובין אדם לחברו. לא שייך לומר אני מסתדר עם הקב”ה ולא מסתדר עם חברי. התורה צריכה להיות בשלמות. הקב”ה לא סולח על חטאים של בין אדם למקום עד שאדם מפייס את חברו. אז הבינו ואמרו, כל אשר דבר ה’ נעשה ונשמע.
עלינו להבין כי היצר הרע עסוק כל העת להפיל את האדם במצוות שבין אדם לחברו. הוא נותן לו תחושה שכביכול הוא בסדר עם הקב”ה, ואיננו צריך להקפיד גם על מצוית שבין אדם לחברו.
מעשה באדם שבא לאחד הצדיקים ובקש לקבל עצה לפחד מה’.
ענה לו הצדיק, קשה לתת עצה איך לפחד מה’, אך אתן לך עצה איך לאהוב את ה’, והיא כשתאהב יהודים תהיה לך קרבה ואהבת ה’ שהרי בכל יהודי יש חלק אלק’ה ממעל, וככל שתאהב יותר ויותר יהודים תהיה לך קרבה ואהבת ה’ יותר גדולה.

אהבתם? שתפו עוד אנשים.Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
0 Comments Off 1772 י״ז בשבט ה׳תשע״ח – פברואר 2, 2018 דבר הרב, דבר הרב מרכזי